Jaką nazwę domeny wybrać?

Posted by on 5 marca 2016

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś, lub zastanawiałeś się jak założyć bloga, z pewnością zadałeś sobie to pytanie – jaką nazwę domeny wybrać?

Każda osoba, przed wykupieniem domeny stoi przed tym dylematem. Najlepiej zanim wykupisz domenę, dobrze się zastanów, jaka miałaby to być nazwa. Dlaczego? Powodów może być kilka.

Spróbuj przede wszystkim odpowiedzieć sobie na ważne pytania:
1) w jakim celu wykupuję domenę? (w celach hobbystycznych, czy zarobkowych)
2) jaką wiedzą będę się dzielić z czytelnikami na mojej stronie?
3) czy chcę budować swoją markę, czy raczej dzielić się swoimi doświadczeniami?

Odpowiedzi na nie, powinny Ci już w znacznym stopniu pomóc w podjęciu decyzji dotyczącej nazwy domeny. Oczywiście domena wykupiona w celach hobbystycznych nie wyklucza, że w przyszłości będziesz na niej zarabiać. Może się okazać, że to o czym piszesz jest na tyle popularne, że grzechem byłoby nie skorzystać z możliwości zarobku na Twojej tłumnie odwiedzanej stronie.

Możesz zdecydować się na nazwę domeny na swoje imię i nazwisko albo na mocno wyszukiwane słowo kluczowe z niską konkurencją. O co chodzi?

Wybierając nazwę domeny na swoje imię i nazwisko, bardziej skupiasz się na budowaniu swojej marki i autorytetu, pokazaniu swojej osoby szerszemu gronu i zaznaczeniu się w świadomości odbiorców, że taka osoba istnieje i jest znawcą w jakieś dziedzinie, ma doświadczenie itp. Jest to na pewno duży plus dla Ciebie, jeśli zależy Ci na budowaniu swojej marki. Minusem natomiast jest to, że trudniej pozycjonuje się stronę na imię i nazwisko w momencie, kiedy Twoja marka jest jeszcze „w powijakach”. Trzeba dużo wysiłku i ukierunkowanych działań, aby Twoja strona wysoko się wypozycjonowała.

Dużo łatwiejszym rozwiązaniem jest domena na słowo kluczowe, związane z kierunkiem Twojej działalności. Najlepiej sprawdzić je za pomocą narzędzia Google Keyword Planner, które słowo jest często wpisywane w wyszukiwarkę, ale ma niską konkurencję (tzn. mało jest wyników do podanego słowa kluczowego). Taki wybór ma jednak swoje minusy. Decydując się na takie rozwiązanie musisz być świadomy, że w momencie gdy będziesz chciał zmienić kierunek swojej działalności, zająć się zupełnie czymś innym, sprzedawać na swojej stronie coś innego, może to być utrudnione w zależności od tego, jaką nazwę domeny wybrałeś. Na przykład, wybierając domenę domowegotowanie.pl, nie zaczniesz raczej pisać na niej o rasach psów, bo jedno z drugim będzie się kłóciło. Dlatego lepiej wybrać bardziej neutralną nazwę, jeśli nie jesteś do końca pewien, czy będziesz stale kontynuował dodawanie treści w danym temacie albo zdecydować się na domenę na konkretne słowo kluczowe, jeśli jesteś całkowicie zdecydowany, że na ten temat będziesz pisał cały czas.

Więcej o tym „Jaką nazwę domeny wybrać?” znajdziesz w darmowym Module 1 tworzenia stron www znajdującym się na mojej stronie w zakładce kursy. Wyjaśniam tam krok po kroku w darmowych materiałach wideo, jaką nazwę domeny wybrać, jak wykupić domenę, jak wykupić hosting, jak połączyć hosting z domeną i jak zainstalować WordPressa. Serdecznie Cię zapraszam, gdyż cały Moduł 1 – „Instalacja” jest Darmowy!

(Zdjęcie: freedigitalphotos.net by cooldesign)

Autor:

Simple Business by Nimbus Themes
Powered by WordPress