Jak w codziennym życiu odnaleźć siebie?

Posted by on 8 lutego 2016

Gdy zakładałam ten blog, zakładałam go również z myślą, że będzie on dostarczał także treści dotyczących rozwoju osobistego i motywacji.

Jest coś, czym muszę się z Tobą podzielić. Natrafiłam ostatnio na książkę Fredrika Eklunda „Sprzedaż”. Powiem Ci o nim kilka zdań, żeby przybliżyć Ci jego sylwetkę. Urodził się w Szwecji, ma 190 cm wzrostu i woli chłopców 🙂 13 lat temu postanowił zamieszkać w Nowym Jorku, by zostać nr 1 w branży nieruchomości. Od tego czasu wygenerował 2 mld $ zysku i jest numerem 1 nie tylko Nowego Jorku, ale i na całym świecie. Trochę ekscentryczny i kontrowersyjny, robi charakterystyczny wykop i możesz zobaczyć jego reality show „Million Dollar Listing New York”.

No dobra, ale dlaczego o nim piszę? Ponieważ w jego książce przeczytałam coś, co mnie wręcz ścięło z nóg. A więc do rzeczy – bądź sobą! Zaskoczony? Słyszałeś, lub czytałeś to już wiele razy? A jeśli tak naprawdę się nad tym zastanowisz, to być może dojdziemy do tych samych wniosków. Po przemyśleniu sprawy doszłam do wniosku, że całe życie próbowałam spełnić oczekiwania innych, wpisać się w ogólne standardy i nie odstawać za bardzo od innych. Bo przecież tak nie wypada, bo tak mówią rodzice, bo co inni powiedzą. Kiedy nie jesteś spójny ze sobą, nie odnajdziesz swojego szczęścia w życiu, nie będziesz wiarygodny i autentyczny i co najważniejsze nie będziesz szczęśliwy sam ze sobą! Dopiero teraz to zrozumiałam! O zgrozo!

Skoro tak ekscentryczny człowiek jak Fredrik Eklund, pojawia się w tak wymagającym mieście jak Nowy Jork i osiąga tak wiele, nie przejmując się tym co mówią o nim inni, to dlaczego ja miałabym się przejmować? Tak bardzo chciałam się zmienić i dopasować do otoczenia, że każdą nieudaną próbę traktowałam wręcz jak moją osobistą porażkę. A to przecież otoczenie powinno dopasować się do mnie i zaakceptować to jaka jestem. A jeśli nie, to nasze drogi powinny się rozejść. W końcu jesteś jedyną i niepowtarzalną istotą na tej planecie!

Przez ostatnich kilka miesięcy przeczytałam masę książek i biografii ludzi, którzy osiągnęli w życiu ogromny sukces. Zauważyłam, ze ich wspólną cechą, która ich łączy jest samotność w drodze na szczyt. Poprzez swój nieprzeciętny charakter, wysokie ambicje i ekscentryczność, często były niezrozumiane i nieakceptowane przez otoczenie. Być może jest to wspólna cecha zwycięzców? Może to właśnie dlatego dotarły na szczyt?  Może gdybyś Ty (i ja) nie próbował dopasować się na siłę do otoczenia, byłbyś w zupełnie innym miejscu niż jesteś teraz? Bo tak naprawdę największą walką jaką przychodzi nam stoczyć, jest walka ze sobą 🙂

Pozwól, że przytoczę Ci fragment, który mnie poruszył:

„Boleśnie się przekonałem, że sukces i szczęście w życiu może nam dać jedynie bycie sobą i pokazywanie swojej prawdziwej natury. Łatwo powiedzieć, ale o wiele trudniej do tego dojść i to rozwinąć. Zapamiętaj: największy błąd, jaki możesz zrobić, to tłumienie swojej prawdziwej osobowości ze strachu przed brakiem 100% akceptacji ze strony innych. Nie daj się na to nabrać. Niezdolność do mówienia prawdy o sobie i prezentowania światu siebie w otwarty i szczery sposób może drogo kosztować. Wiele osób wkłada mnóstwo wysiłku w ukrywanie swojej prawdziwej natury, bo boi się, że ich prawdziwe ja nie idzie w parze z tym, kim powinni być. Porzuć taki sposób myślenia. Powinieneś być sobą”.

Fredrik Eklund „Sprzedaż”

więcej o książce możesz przeczytać tutaj.

Autor:

(zdjęcie freedigitalphotos.net by Master isolated images)

 

Simple Business by Nimbus Themes
Powered by WordPress