Jak rozliczyć PIT-11?

Posted by on 15 stycznia 2017

Już niedługo wszystkie osoby pracujące na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia i umowy o dzieło, będą musiały rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Poniżej podam Ci informacje, jak rozliczyć PIT-11 od Twojego pracodawcy.

 

Właściwie powinniśmy zacząć od programu do rozliczania PIT. Już od początku roku pojawiają się w różnych gazetach płyty, dzięki którym możesz rozliczyć swój PIT. Muszę przyznać, że kiedyś również korzystałam z tej formy, jednak od kiedy poznałam program do rozliczania PIT: e-deklaracje, korzystam tylko z niego. Do tego programu do rozliczania PIT odniosę się w innym wpisie, przejdziemy teraz do naszego rozliczenia.

Codziennie otrzymuję wiadomości z prośbą o pomoc w rozliczeniu PIT. I o ile rozliczenie np. RevShare’ów czy BitCoin’ów może stanowić zagadkę, o tyle zastanawia mnie fakt, że tak wiele osób nie wie, jak rozliczać PIT-11. Taką podstawową wiedzę powinna dostarczać szkoła, która niestety tego nie robi. Rozliczając swój PIT z programem e-deklaracje, zobaczysz jakie to jest proste i kolejne formularze PIT rozliczysz już samodzielnie, bez konieczności wizyty u księgowej (i wydatków), ani nie będziesz musiał/a stać w kolejce w Urzędzie Skarbowym.

Ok, na początek trochę „suchej” wiedzy. PIT-11, który otrzymasz od swojego pracodawcy (umowa o pracę, umowa zlecenie i umowa o dzieło) standardowo rozlicza się na PIT-37 do końca kwietnia br. Sprawa komplikuje się w przypadku, jeżeli w ciągu roku osiągałeś przychody z innych tytułów (np. revshare, programy partnerskie itp). Wtedy formularz PIT się zmienia.

O tym mówię między innymi w moim poradniku, który możesz znaleźć klikając w link Jak rozliczać przychody z internetu?

Teraz jednak skupimy się na przypadku, gdy rozliczeniu podlega umowa o pracę, umowa zlecenie, lub umowa o dzieło. Poniżej widzisz serię wideo, na którym mówię, w jaki sposób rozliczać poszczególne przychody oraz co zrobić w przypadku, jeżeli miałeś przychody z kilku źródeł np: z tytułu umowy o pracę i na przykład umowy zlecenia. Pokazuję w nich krok po kroku na konkretnym przykładzie jak rozliczyć przychody z umowy o pracę, umowy zlecenia i umowy o dzieło. Enjoy!

  1. Umowa o pracę

2. Umowa zlecenie/Umowa o dzieło

Zgłoś wycenę swojej nieruchomości!

Zgłoś wycenę swojej nieruchomości!

Simple Business by Nimbus Themes
Powered by WordPress