Jak rozliczyć dochody z internetu?

Posted by on 5 listopada 2015

jak rozliczyć dochody z internetuJak rozliczyć

dochody z

internetu?

Jeśli kiedykolwiek uzyskałeś jakiś dochód z wynajęcia powierzchni na swoim blogu lub stronie albo brałeś udział w programach partnerskich i osiągnąłeś dochód, który WAŻNE! przelałeś na swoje konto (nie rozliczamy dochodów, które nie zostały wypłacone, a jedynie są na koncie np. programu partnerskiego), musisz rozliczyć się z Urzędem Skarbowym.

Więcej o możliwościach zarabiania pieniędzy w programach partnerskich możesz przeczytać w moim poprzednim wpisie Jak i ile można zarobić w programach partnerskich?

Kilka ważnych informacji na początek:

ostateczna interpretacja należy do Twojego Urzędu Skarbowego. Jeśli więc chcesz być na 100% pewien, że rozliczasz się dobrze, podejdź do swojego urzędu i przed oddaniem PIT-u zweryfikuj swoje rozliczenie.
możesz również uzyskać interpretację indywidualną Ministerstwa Finansów, na stronie Interpretacja Ministra Finansów. Niestety, jest to związane z dokonaniem opłaty 40 zł, a na odpowiedź możesz czekać nawet do 3 miesięcy!

Poniżej przytaczam interpretację Ministra Finansów dotyczącą dochodów uzyskiwanych z najmu lub dzierżawy powierzchni reklamowych.

INTERPRETACJA: „Uwzględniając orzecznictwo sądów administracyjnych stwierdzam, że osoba fizyczna udostępniająca na stronie internetowej miejsce w celu zamieszczania treści o charakterze między innymi reklamowym za wynagrodzeniem, uzyskuje dochód z tytułu najmu lub dzierżawy. Przychody z tego tytuł należy zakwalifikować do źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 6 ustawy PIT pod warunkiem, że nie są uzyskiwane w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. Dochody z tego źródła podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, według progresywnej skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ustawy PIT. Podatnik ma również możliwość wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. p zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 z późn.zm.)”

Ale do rzeczy. Jak rozliczyć zarobki z internetu? Sprawa jest o wiele prostsza niż nam się wydaje.

Najpierw jednak trzeba rozstrzygnąć, czy jest konieczne założenie działalności gospodarczej. Przyglądając się definicji działalności gospodarczej, mamy informację, że jest ona konieczna w momencie, gdy czynności są wykonywane w sposób zorganizowany i ciągły oraz przynoszą regularne dochody. Wtedy konieczne jest założenie działalności gospodarczej. Jeśli więc np. prowadzisz bloga, lub stronę, albo bierzesz udział w programach partnerskich, które miesiąc w miesiąc generują dla Ciebie dochody, oznacza to zarabiasz przez internet i że musisz założyć działalność. Jeśli te wpływy są nieregularne, nie ma takiej konieczności. Wszystko zależy oczywiście od regularności wpływów na konto, ale zakładając, że Ty sam zlecasz sobie przelewy, można robić to nieregularnie, a co za tym idzie nie wyczerpywać znamion działalności gospodarczej.

Jak rozliczyć dochody z internetu? Do wyboru masz dwie opcje:

1) zasady ogólne (skala podatkowa wg stawki 18% i 32%)
2) ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (8,5%)

Jeśli wybierzesz zasady ogólne, masz możliwość odliczania kosztów uzyskania przychodu (co w przypadku działań w internecie obejmować będzie np. hosting, wykupienie domeny), a także skorzystanie z kwoty wolnej od podatku, poniżej której nie płaci się podatku (pamiętaj, że tu zaliczamy wszystkie dochody jakie posiadasz, nie tylko te z internetu). Podatek do kwoty 3091 zł wynosi 0% (kwota wolna od podatku), powyżej tej kwoty wynosi 18%, a powyżej kwoty 85.528 zł wzrasta do 32%. Zasady ogólne rozliczamy na PIT-36 i składamy do końca kwietnia. Trzeba również samemu obliczać i odprowadzać zaliczkę na podatek dochodowy do 20-go dnia następnego miesiąca, po którym wystąpił dochód. Jeśli więc w miesiącu marcu osiągnąłeś dochód, to do 20-go kwietnia należy wpłacić zaliczkę. Zaliczki wpłacany jedynie za miesiące, w których faktycznie wystąpił dochód.

Natomiast ryczałt ma niższą stawkę (8,5%), ale nie można odliczać kosztów i nie ma kwoty wolnej od podatku. Należy samemu się zastanowić, a najlepiej obliczyć, które rozwiązanie jest dla nas bardziej opłacalne. Jeżeli chcesz wybrać ryczałt, musisz złożyć do Urzędu Skarbowego oświadczenie, że będziesz się rozliczał ryczałtem, co najmniej w dniu osiągnięcia pierwszego dochodu. Ryczałt rozliczamy na PIT-28 i składamy do UWAGA! końca stycznia. Jeśli nie złożymy oświadczenia, o którym pisałam powyżej, wtedy automatycznie Urząd Skarbowy zakłada, że rozliczamy się na zasadach ogólnych. Trzeba również samemu obliczać i odprowadzać zaliczkę na podatek dochodowy do 20-go dnia następnego miesiąca, po którym wystąpił dochód. Jeśli więc w miesiącu marcu osiągnąłeś dochód, to do 20-go kwietnia należy wpłacić zaliczkę. Rozliczenie w takiej formie nie koliduje, aby dodatkowo rozliczać się na zasadach ogólnych i z małżonkiem.

Najlepiej jest odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy co miesiąc, gdyż na koniec roku i tak musimy je ponownie rozliczyć w PIT-36 lub PIT-28, więc może się zdarzyć, że cała kwota lub jej część zostanie nam zwrócona. Gorzej byłoby, gdybyśmy po rozliczeniu PIT-u musieli odprowadzić dość wysoką kwotę podatku. Lepiej więc wpłacać ją w ratach co miesiąc, niż jednorazowo.

W poniżej tabeli podsumowuję zebrane wyżej najważniejsze informacje, jak rozliczyć

dochody internetowe.

Zasady ogólne Ryczałt
Stawka 18% i 32% Stawka 8,5%
Możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodu Brak możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu
Kwota wolna od podatku 3091 zł Brak kwoty wolnej od podatku
Rozliczenie na PIT-36 Rozliczenie na PIT-28
Rozliczenie do końca kwietnia następnego roku za rok poprzedni Rozliczenie do końca stycznia następnego roku za rok poprzedni
Rozliczenie zaliczki na podatek do 20-go dnia następnego miesiąca Rozliczenie zaliczki na podatek do 20-go dnia następnego miesiąca

Jak dokładnie obliczyć nasze dochody z internetu? Należy zsumować wszystkie nasze przelewy na konto (do przelewów zagranicznych odniosę się w kolejnym poście, żeby nie mieszać wszystkich informacji). Następnie musimy policzyć zaliczki na podatek i wpłacić je na rachunek naszego Urzędu Skarbowego.

Jeśli chcesz się dowiedzieć w jaki sposób obliczać zaliczki na podatek, kliknij w link Jak rozliczać dochody z internetu? i zapisz się na listę, a otrzymasz ZA DARMO na maila instrukcję jak krok po kroku obliczyć zaliczki na podatek. Już w najbliższym czasie udostępnię dla Ciebie kurs wideo o tym, jak rozliczać dochody z internetu. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji kliknij w link  i zapisz się na listę, a poinformuję Cię o wszystkich nowościach.

Autor:
 • Tomek

  Czy jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej a uzyskująca przychody z reklam w internecie i rozliczajaca sie z US na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych powiniem płacić składki ZUS?

  Odpowiedź na post Agnieszka Dudek

  • Jeśli jesteś zatrudniony na etacie, to składek nie płacisz. Jeśli nie prowadzisz działalności, również nie płacisz. Pamiętaj, że założenie działalności jest konieczne, jeśli osiągasz dochody z sposób ciągły. Jak każdy mogę się jednak mylić, polecam Ci więc skontaktowanie się ze swoim oddziałem US i wypytanie którejś z miłych pań działu obsługi klienta 😉
   Pozdrawiam Agnieszka Dudek

   • Tomek

    Dziękuję za odpowiedź. Z Urzędem Skarbowym jest tak napisałaś jeśli będzie ciągłość to należy założyć działalność gospodarczą. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat składek ZUS. Słyszałem opinie że jest to jak z najmem mieszkania i od tego się nie płaci składek ale pewności nie mam bo tematyka w tej dziedzinie nie jest wyczerpana. Nie pracuje na umowie bo jestem emerytem więc w zasadzie składek nie opłacam.

    Odpowiedź na komentarz Agnieszka Dudek

    • Według mnie jeśli nie prowadzisz działalności, nie płacisz składek ZUS. Ważne natomiast jest, aby Twój dochód nie przekroczył dozwolonego limitu, powyżej którego emerytura może zostać zmniejszona, lub też zawieszona. Domyślam się jednak, że skoro nie masz założonej działalności, to nie przekraczasz tych limitów. Ogólnie rzecz biorąc, najem powierzchni reklamowej i ryczałt to u nas dość problematyczny temat, w związku z tym, że Decyzja Ministra Finansów w tej sprawie nie jest obowiązująca dla wszystkich US. Ma tylko być pewną wskazówką – niestety, w związku z tym, wiele US interpretuje przepisy na swój własny sposób (paranoja moim zdaniem). Najlepiej właśnie udać się do US i ZUS i podpytać dokładnie, żeby nie mieć problemów. Pozdrawiam!
     Agnieszka Dudek

 • Przemek

  Świetny artykuł, który jako jeden z nielicznych w sieci przedstawia wszystko w prosty sposób – bardzo dziękuję Pani Agnieszko! Nasunęły mi się 3 pytania:
  1) W 2015 roku zarobiłem ok. 1200 zł na programach afiliacyjnych (jeden przelew na 1000 zł i 3 na mniejsze kwoty), jednak nie odprowadziłem zaliczki na podatek do 20-go dnia następnego miesiąca (nie prowadzę działalności i rozliczam się na zasadach ogólnych). Czy jest to duże niedopatrzenie z mojej strony. Może skutkować jakąś karą/odsetkami itp.?
  2) Jak odliczyć koszty uzyskania przychodu skoro nie prowadzę działalności? Mam 2 domeny i hosting i na pewno zmniejszyłoby to trochę kwotę podatku do zapłacenia 🙂
  3) Czy jeżeli pracuję normalnie na umowie zlecenie i o dzieło, to generuje to jakieś dodatkowe obowiązki dla mnie np. poinformowania pracodawcy przed wysłaniem mi rozliczenia, że zarabiam również z tytułu wynajmu powierzchni reklamowej?

  Pozdrawiam,
  Przemek

  • Witaj Przemku!

   Odpowiadając na Twoje pytania:
   1) Nie martw się, ja też tego nie zrobiłam, po prostu odprowadzisz wszystko przy rozliczeniu rocznym (i ja też tak mam zamiar zrobić w tym roku). Natomiast informacja jest taka, że powinieneś to zgłosić do US. Ogólnie problem jest tego typu, że co Urząd to może interpretować przepisy po swojemu. Jeśli więc bardzo Cię to martwi, najlepiej zadzwoń i dopytaj.

   Ogólnie odprowadzanie zaliczek jest korzystniejsze dla Ciebie z tego względu, że spłacasz to tak jakby „na raty”. Jeśli osiągnąłbyś duże dochody, odprowadzenie tego jednorazowo, mogłoby być niezłym szokiem 🙂

   2) polecam Ci zapisanie się na mój newsletter, bo po zapisie otrzymasz kurs „Jak rozliczać dochody z internetu”. Przy czym, jak powyżej, przed oddaniem rozliczenia, najlepiej jeszcze potwierdzić to w US.

   3) Nie.

   Przychody z „najmu powierzchni reklamowej” ujmujesz w kolumnie „inne źródła”, a z umowy – zlecenia w kolumnie „działalność wykonywana osobiście”.

   Bardzo serdecznie Cię pozdrawiam i pisz, jeśli jeszcze będziesz potrzebował pomocy 🙂
   Agnieszka Dudek

 • Pit

  Dziękuje Pani Agnieszko za powyższy wpis! Odpowiedział mi na wiele pytań, jednak chciałbym się upewnić czy dobrze wszystko zrozumiałem, dlatego przedstawię moją sytuację.

  Ostatnio postanowiłem rozpocząć działalność gospodarczą jako taksówkarz i podpiąć pod to dochód z internetu. Jako główne PKD podałem to odpowiadające taxi, które uzupełniłem kodami związanymi z zarobkiem w sieci. Wybrałem rozliczenie na ryczałcie, które wydaje mi się najkorzystniejsze w mojej sytuacji – jeśli się mylę proszę o sprostowanie. Innymi słowy, kiedy rozliczenie na zasadach ogólnych będzie korzystniejsze niż ryczałt? Jak to policzyć?

  Przed zleceniem kolejnych wypłat z internetowych programów zarobkowych planuje zmienić dane z osoby prywatnej na działalność gospodarczą. Wiem, że nie będąc płatnikiem VAT mogę wystawiać tylko rachunki i z tych rachunków do 20-tego każdego miesiąca poprzedzającego wypłatę mam płacić w US 8,5% zaliczki – zgadza się?

  Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za jasny wpis!

  Piotrek

 • Pingback: Jak rozliczać dochody z RevShare? – poradnik. | Agnieszka Dudek()

 • koto

  Czy kosztem uzyskania przychodu bedą także pakiety adpack kupione za zarobioną prowizje w FutureAdpro?

  • Agnieszka M. Dudek

   Jeśli jesteś w stanie to jakoś udokumentować, to myślę, że tak. Kosztem uzyskania przychodu może być wszystko, co jest bezpośrednio związane z uzyskaniem przychodu. Natomiast podkreślam, jak zawsze zresztą, że ostateczna decyzja, czy zostanie to przyjęte, należy do Twojego Urzędu Skarbowego.

   • koto

    Faktura z Future Adpro myslisz ze moglby byc takim dowodem? Ma ewidentny wpływ na przychód wg mnie, kwiestia tego czy potrzebne jest potiwerdzenie wpłaty

    • Agnieszka M. Dudek

     W jednej z interpretacji wyczytałam, że dokumentem może być wszystko, co powoduje wyjaśnienie sprawy. Idąc tym tokiem rozumowania, faktura powinna być takim dokumentem.

     • koto

      podoba mi sie Twój tok rozumowania 🙂
      dziekuje

Simple Business by Nimbus Themes
Powered by WordPress