Jak rozliczyć dochody z internetu? – dochody z AdSense

Posted by on 5 listopada 2015

O tym jak rozliczać dochody z internetu oraz na jakich zasadach powinny być rozliczane możesz przeczytać w moim poprzednim wpisie Jak rozliczać dochody z internetu? W tym wpisie zajmiemy się dochodami z zagranicy. Najpopularniejszym z nich jest oczywiście program Google AdSense, z którego przelewy otrzymuje się w euro.

W przypadku przelewów zagranicznych (np. z AdSense), sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, gdyż przelewy są zazwyczaj w innej walucie (chyba, że odpowiednia kwota jest przelewana na rachunek w walucie polskiej, wtedy bank od razu dokonuje przewalutowania). Co należy zrobić aby poprawnie rozliczyć dochody z AdSense? Przede wszystkim należy najpierw znaleźć wszystkie przelewy z programu AdSense, a następnie je przeliczyć wg odpowiedniego kursu. Jak rozliczyć dochody z AdSense? Najlepiej będzie znowu przedstawić to na przykładzie:

PRZYKŁAD:

Otrzymujesz przelew w wysokości 100 ?. Sprawdzasz kurs ? na stronie Narodowego Banku Polskiego http://www.nbp.pl z dnia poprzedzającego otrzymanie przelewu. Załóżmy, że kurs wynosił wtedy 3,14 zł. Czyli:
100 ? x 3,14 zł = 314 zł

W ten sposób dokonujemy obliczeń wszystkich otrzymanych przelewów, następnie wszystkie przewalutowane już przelewy sumujemy i od tej sumy odprowadzamy podatek. Obliczamy zaliczki wg wzoru podanego w poprzednim wpisie „jak rozliczyć dochody z internetu?”. Bardzo ważne jest, aby każdy pojedynczy przelew rozliczać wg odpowiedniego kursu osobno! Nie należy sumować wszystkich przelewów i rozliczać wg jednego kursu (np. z dnia rozliczenia). Istotny jest również fakt, że nie ma konieczności odprowadzania comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. Wystarczy uwzględnić je w rozliczeniu rocznym.

BARDZO WAŻNE! jest, że dochody z usługi Google AdSense, zaliczane są do usług reklamowych. Oznacza to, że nie mogą być rozliczane za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego!  Przychody te rozliczamy na zasadach ogólnych i uwzględniamy w rubryce ?inne źródła?. Należy również pamiętać o dołączeniu do formularza PIT-36, załącznika PIT-ZG. Załącznik PIT-ZG wypełniany jest w przypadku, gdy wypłaty wynagrodzenia dokonuje podmiot zagraniczny (jak to jest w przypadku np. AdSense, gdzie siedziba Google mieści się w Irlandii).

Autor:

Simple Business by Nimbus Themes
Powered by WordPress